Товарне сусідство у магазині за всіма правилами: що потрібно знати?

товарное соседство в магазине

Що таке товарне сусідство у магазині?

Розташування по сусідству тих чи інших продуктів може впливати на їхню якість та термін придатності. Тому щоб забезпечити покупців якісними та безпечними продуктами, магазин повинен суворо контролювати не тільки процес прийому товарів та умови їх зберігання, а й дотримуватись вимог товарного сусідства на полицях торгового залу та у складському приміщенні. Отже, товарне сусідство – це список особливих умов, рекомендацій та правил, що стосуються розміщення поряд одна з одною різних категорій товарів з урахуванням їх фізичних властивостей, взаємного впливу, а також температурних умов зберігання, що рекомендуються.

Особливо важливий цей фактор у продуктовому магазині. Оскільки продовольчі товари мають набагато більше якісних характеристик та вимог до умов їх зберігання, транспортування та реалізації.

У магазині найчастіше за дотримання всіх умов зберігання та сусідства товарів між собою відповідає товарознавець. Саме він розуміється на специфічних особливостях тих чи інших видів продукції. Але у невеликих торгових точках такого фахівця може не бути, тоді відповідальність за цю ділянку лягає на плечі продавців чи керівника магазину.

Навіщо враховувати товарне сусідство продуктів у магазині?

Крім збереження якості та безпеки продукції для цього є ще низка додаткових аргументів. Наприклад:

 1. Зручність покупців для підвищення їх лояльності і задоволеності. Грамотне компонування різних товарів може значно заощадити час для покупців і зробити процес шопінгу набагато комфортнішим. Наприклад, часто ритейлери розміщують поруч близькі за тематикою та сферою використання товари.
 2. Зменшити кількість псування, повернень. Якщо дотримуватись норм товарного сусідства, зберігається товарний вигляд, термін придатності та якість продуктів. Покупці залишаються задоволені купленими товарами та не повертають їх назад.
 3. Зменшити ризик виникнення претензій контролюючих органів. Деякі правила товарного сусідства прописані у законодавчих актах. Дотримуватись їх потрібно обов'язково. Інакше можуть бути штрафи внаслідок перевірки.

товарное соседство

Грамотне компонування різних товарів може значно заощадити час для покупців і зробити процес шопінгу набагато комфортнішим

Правила товарного сусідства та вимоги законодавства

До реалізації (у тому числі і товарного сусідства) продовольчих та непродовольчих товарів українське законодавство висуває низку вимог та умов, дотримуватися яких мають усі ФОП та юридичні особи, які займаються торговельною діяльністю. Зокрема, цей процес регламентується такими актами:

 • Технічні умови та державні стандарти (ІSO, ДСТУ, ТУ).
 • Закон України «Про основні засади та вимоги до безпеки та якості харчових продуктів».
 • Наказ №185 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі продовольчими товарами».
 • Наказ №369 «Про затвердження Правил роботи дрібнороздрібної мережі».
 • Наказ №104 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі непродовольчими товарами».
 • та ін.

Основні законодавчі моменти, які потрібно врахувати, формуючи викладення товарів у магазині, такі:

 1. Усі продовольчі товари, враховуючи умови їх зберігання, можна умовно розділити на дві великі групи: ті, які можна зберігати в місцях, що не охолоджуються, і ті, для зберігання яких потрібні низькі температури. Тримати поряд товари, що знаходяться у різних групах, не можна.
 2. Всі товари з ідентичними вимогами до умов зберігання та схожими фізичними характеристиками (особливо сорбційними властивостями: поглинання різних речовин з навколишнього середовища) можуть розміщуватися поруч. Але треба організувати їм окремі зони (вітрини, полиці тощо.).
 3. Ті товари, у яких абсолютно різні вимоги до умов зберігання та різні фізичні властивості, заборонено розміщувати по сусідству.

Інформація про властивості кожного товару та вимоги до його правильного зберігання та реалізації має бути у постачальника чи виробника, у яких закуповується товар.

Зверніть увагу! В магазині завжди мають бути документи, що підтверджують належну якість продукції, що реалізується. За першої вимоги покупця їх необхідно надавати. Тому приймати товар від виробників чи постачальників потрібно лише разом із такою документацією.

Основні принципи товарного сусідства

А тепер перейдемо до конкретних правил та заборон, які стосуються розташування товарів поруч один з одним. Для початку перерахуємо рекомендації, які допоможуть формувати грамотну викладку з вигідним сусідством, що враховує всі властивості товарів.

 1. Використовуйте у роботі планограми, у яких заздалегідь продумуйте місце розташування кожної групи товарів, звісно, ​​зважаючи на принципи товарного сусідства. Викладка за заздалегідь розробленою планограмою дуже економить час. До речі, у нас у блозі є докладна стаття про те, як і навіщо використовувати цей інструмент: Планограма: що це таке і як з нею працювати?
 2. Регулярно аналізуйте товарні групи асортименту магазину (особливо нові позиції): вивчайте їх властивості, характеристики, умови зберігання, рекомендації виробника, законодавчі вимоги.
 3. Приймайте товари від постачальника лише із супутньою документацією, яка описує їх властивості та умови зберігання та підтверджує якість та безпеку.
 4. Вивчайте психологію покупця, його поведінку у торговому залі, щоб розташувати товари максимально зручно для нього.

Важливим принципом товарного сусідства є угруповання продуктів

Як правило, товари в магазині розміщуються саме за категоріями: тобто товари однієї групи – в одному місці. Але для того, щоб врахувати всі нюанси взаємного впливу кожної групи товарів, необхідно мати уявлення про класифікацію за фізичними особливостями, температурними та іншими умовами зберігання.

З цієї точки зору ділити товари необхідно також і за окремими критеріями, які допоможуть надалі дотримуватись правильного товарного сусідства. Ось деякі з них:

 1. Потребують та не потребують низьких температур та холодильного обладнання.
 2. З довгим терміном придатності та з коротким.
 3. Ті, що передають вологу, та ті, що можуть її поглинати.
 4. Ті, що мають специфічні та сильні запахи, та ті, які їх можуть поглинати.
 5. Ті, які не можуть сусідити з жодним іншим товаром.
 6. Герметично запаковані та відкриті.

критерии товарное соседство

Критерії розподілу товарів для створення правильного товарного сусідства

Розподіливши свій асортимент за такими групами, ви зможете легко скомбінувати їх між собою з погляду вигідного та безпечного сусідства.

Товарне сусідство у продуктовому магазині

Насамперед, вищезгадані критерії стосуються саме продовольчих товарів. Непродовольчі теж мають свою специфіку. Про неї ми поговоримо трохи нижче. Зараз розберемо, які продукти не можна ставити разом на одну полицю в продуктовому магазині.

Що не можна зберігати разом?

Ось кілька прикладів, коли товари не можуть сусідити між собою.

 • Продукція з сильним ароматом (риба, спеції) не може поєднуватися з іншими, які можуть вбирати запахи, особливо без герметичної упаковки, наприклад, хліб або кондитерські вироби.
 • Яйця не можуть розташовуватися поруч із відкритою продукцією, без упаковки.
 • Сирі м'ясопродукти повинні розміщуватись окремо, без сусідів. Також їх не можна розташовувати по сусідству з ковбасними та кулінарними виробами.
 • Сіль теж не витримує жодних сусідів.
 • Цукор і крупи ізолюють від продуктів, що сильно пахнуть, а також вологих. Ще одна вимога до бакалійних продуктів – їх потрібно розміщувати окремо від товарів із коротким терміном зберігання.
 • Чай дуже сприйнятливий до запахів. Його краще не тримати поруч із прянощами, милом, кавою, рибою та іншими товарами, що мають гострі запахи.
 • Прянощі не тільки передають власні запахи, але й легко вбирають сторонні. Тому розміщувати їх потрібно особливо обережно.
 • Сирі молочні вироби слід зберігати в умовах, які унеможливлюють будь-який ризик потрапляння несприятливої ​​мікрофлори.

Що можна і потрібно розташувати поряд для зручності покупців?

Крім небажаного, є також і вигідне сусідство товарів. Воно допомагає направити покупців до потрібних продуктів і таким чином збільшити середній чек. Наприклад, цей прийом використовують, коли розміщують снеки поруч з пивом. Або, наприклад, поруч із замороженими напівфабрикатами (пельмені, вареники та ін.) розміщують майонез та інші соуси.

Товарне сусідство у холодильнику у магазині

Тут також діють свої правила. Адже і в холодильнику може бути різна температура. Наприклад, продукти глибокого заморожування не можуть перебувати поруч із охолодженими продуктами в одній холодильній камері середньої температури. Також не можна розміщувати поряд рибу та м'ясо.

Підбираємо сусідів для непродовольчих товарів

Щодо категорії non-food товарів, то тут за дотримання товарного сусідства теж діють свої правила. Ось деякі з них:

 • Звертайте увагу на фізичні властивості товару: хімічний склад, структуру матеріалів тощо. Всі ці показники можуть впливати на зовнішній вигляд сусідньої продукції.
 • Затребуваність та популярність товару. Цей фактор теж може впливати на продаж сусідніх позицій. Часто цей прийом використовують, щоб привернути увагу до маловідомого продукту за рахунок його розташування поряд із затребуваним.
 • Візуальна складова. При викладанні товарів та виборі сусіда для окремої позиції можна орієнтуватися і на естетику загальної картини: як товари виглядатимуть на полиці поряд. Адже покупці обирають очима. Особливо це стосується декору, іграшок, подарунків, одягу тощо.
 • Супутні позиції. Ми вже згадували цей фактор, говорячи про продукти харчування, але в non-food товарах він може мати навіть більшу вагу. У непродовольчих магазинах покупці частіше вибирають супутні товари до основного: наприклад, до настільної лампи або бра – лампочки; до крісел або стільців – чохли, до столових приладів органайзери тощо.

товарное соседство эстетика

Плануючи товарне сусідство в непродовольчому магазині, враховуйте, як товари виглядатимуть на полиці поруч один з одним.

Чек-лист: що зробити, щоб контролювати грамотне розташування товарів та їх правильне зберігання?

 1. Докладно знайте свій асортимент: всі характеристики та умови зберігання кожного виду продукції.
 2. Організуйте торговельний та складський простір так, щоб створити різні зони з необхідними умовами зберігання для кожної групи товарів.
 3. Постійно стежте за дотриманням температурно-вологісних показників у магазині, використовуйте при необхідності додаткове кліматичне обладнання, щоб підтримувати потрібні умови.
 4. Автоматизуйте роботу з асортиментом, щоб регулярно проводити інвентаризацію продуктів з коротким терміном придатності та контролювати їх реалізацію та закупівлю.

Як автоматизація обліку допомагає в організації правильного товарного сусідства?

Ми вже згадали, що для ефективного контролю якості та кількості товарного ряду не обійтися без регулярної інвентаризації. А щоб на її проведення не витрачати щоразу багато часу і сил, доцільно цей процес автоматизувати. Тобто впровадити у себе в магазині систему товарного обліку.

Наприклад, наша система управління та аналітики Chameleon Cloud у парі з касовою програмою Chameleon POS автоматизують усі процеси, пов'язані із закупівлею та продажем товарів у магазині. Кожна операція руху товару фіксується у системі. Будь-який етап можна відстежити і проаналізувати: проконтролювати партію товарів від постачальника, залишки конкретної товарної групи, побачити, як продаються ті чи інші позиції в сусідстві один з одним, порівняти показники та прийняти правильні рішення. Інвентаризацію можна проводити паралельно із обслуговуванням покупців. Не потрібно для цього закривати магазин і зупиняти продажі. А електронний документообіг допомагає оптимізувати роботу з торговельною та касовою документацією.

Аналіз продажів позицій по сусідству за допомогою програми товарного обліку

Облікова програма має кілька видів звітів, які допомагають аналізувати попит на ті чи інші товари. Наприклад, звіт із продажу. У ньому можна побачити детальну інформацію щодо окремих товарних груп та продуктів. Припустимо, якщо потрібно проаналізувати продаж двох позицій по сусідству і порівняти їх з іншими. Таким чином, можна коригувати розміщення на полицях і пробувати різні варіанти, які будуть більш вигідні з точки зору виручки.

товарное соседство в магазине

«Звіт з продажу» в інтерфейсі Chameleon Cloud показує інформацію в розрізі постачальників, товарних груп, окремих продуктів тощо.

Товарне сусідство – це не лише вимоги до умов зберігання та розміщення, це ще й корисний інструмент управління викладкою, який допомагає зробити процес здійснення покупок зручнішим та приємнішим. Вивчайте цей напрямок, використовуйте рекомендації нашої статті, і тоді працювати з товарами та підвищувати задоволеність покупців буде набагато простіше.

А якщо вам потрібно збирати та аналізувати важливі показники роботи магазину: продажі, залишки, середній чек, попит, використовуйте наші рішення: касову та товарооблікову програми. Дізнайтесь більше про можливості сервісів для автоматизації торгівлі.

Успех