Як отримати штрих-код на товар в Україні

02.02.2023

Статті

Якщо підприємець має власне виробництво або тільки планує створити продукцію і презентувати її на ринку, слід пам’ятати, що кожну товарну позицію рекомендується ідентифікувати. Для цього їй потрібно буде присвоїти спеціальну графічну інформацію, яка називається штрих кодом. Як замовити штрих-код на продукцію, хто його видає та де отримати в Україні читайте у нашій статті.

Що таке штрих код товару і де його застосовують?

Що таке штрих код товару і де його застосовують?

З чого складається штрих код?

Штрихкод - це графічне зображення, яке складається з вертикальних чорних та білих смуг чи інших геометричних фігур і має спеціальний унікальний номер. За допомогою зчитувальних пристроїв можна відсканувати штрих коди товарів і дізнатися країну виробника та іншу інформацію, яка передається в облікову програму.

Зазвичай штрих-код має 13 цифр: перші три означають код країни, у якій був виготовлений товар; інші 4 цифри показують код самого виробника; наступні 4 - код товару; остання цифра контрольна.

Для яких товарів потрібен штрих-код?

Зустріти штриховий код зараз можливо на всіх товарах роздрібних магазинів. Крім продуктів харчування, вони також застосовуються для маркування квитків, візиток, пластикових карт, сайтів тощо. Штрих коди широко використовуються в торгівлі, транспорті, в медицині та інших галузях.

Реєстрація штрих-коду в Україні здійснюється по бажанню підприємця. Однак існує низка продукції, яка відповідно до Положення № 255 від 20.08.2002 “Про штрихове кодування товарів” підлягає обов’язковому маркуванню. Сюди входять:

  • алкогольні вироби;
  • тютюнові вироби;
  • лікувальні препарати;
  • аудіовізуальні твори та навіть фонограми

Які бувають види штрих-кодів?

Штрихкоди є двох видів - лінійні та двовимірні. Залежно від конкретного типу вони можуть мати від 20 до 2000 символів.

Лінійні (або смужкові) - це штрих-коди, які читаються в одному напрямку, по горизонталі. Найпопулярніша символіка: EAN 8 або 13; UPC; Code 128; Codabar.

Двовимірні - призначені для кодування великої кількості інформації та розшифровуються по вертикалі і горизонталі. Вони поділяються на багаторівневі (stacked) та матричні (matrix). Приклади кодів: Aztec Code; Data Matrix; MaxiCode; PDF417; QR код; Microsoft Tag.

Які бувають види штрих-кодів?

Історія виникнення штрих коду для продукції

Це сталося ще в далекому 1948 році в США. Аспірант одного із університетів Філадельфії влаштувався на роботу до Пенсильванської залізниці, на якій мав перераховувати, з’ясовувати номери вагонів і слідкувати за їхнім рухом. Процес довгий та й від помилок не застрахований. Але потім він зрозумів, що номера вагонів можна осяяти світлом прожектора та зчитувати їх через фотоелементи.

Винахідник запропонував записувати цифри спеціальним кодом, які містили червоні та сині смуги, розміщені на вагоні довжиною у пів метра. Експеримент показав, що сканувальний пристрій може правильно зчитувати код навіть при швидкості руху вагона близько 100 км/год.

На початку 1960-х років цю ідею підхватили інші винахідники і стали пропонувати ринку аналогічні технології. Уже в кінці 1960-х почали використовувати чорно-білий штрих код і лазер для сканування. 1969 року започаткували комітет, який мав розробляти унікальний код харчових продуктів. У 1973 році компанія IBM успішно презентувала використання штрих-коду Universal Product Code. Штрих код містив по 6 цифр у кожній половині та складався з двох частин.

Першою покупкою з використанням цього штрихкоду була упаковка жувальної гумки компанії Wrigley. Її здійснили в супермаркеті Marsh міста Трой (штат Огайо). Це було 26 червня 1974 року о 8:01 ранку і разом із чеком по цей час жуйка зберігається в музеї американської історії Смітсонівського інституту.

Як отримати штрих-код на продукцію?

Переваги маркування продуктів:

  1. можна розташовувати товар для продажу на складі, оскільки штрих-коди наносяться не тільки на упаковку продукту, але й на контейнер, що полегшує пошук потрібного товару;
  2. прискорює процес проведення маркетингових досліджень товару, оскільки дає змогу автоматизувати облік виробництва і продажу;
  3. забезпечує хорошу логістику, тому що контролює проходження товарів ще від пакування виробниками до самого складу магазину;

Чи обов’язково реєструвати штрих-код?

Згідно вимог нормативних документів більшість штрих кодів товарів не підлягають під обов’язковий список реєстрації. Однак, якщо продукції дуже багато і її швидко розбирають, власникам підприємства оптової та роздрібної торгівлі буде комфортніше мати наявність штрих коду товару. Він потрібен аби здійснювати облікові операції під час поставок та продажу товарів, прискорювати обслуговування клієнтів, запобігти викраденню товару.

Хто видає штрих-коди?

Наразі майже всі штрих коди впроваджуються за стандартами США. Тому реєстрацією штрихкодів на товар займаються дві міжнародні організації - GS1 та AIM Global. В Україні це забезпечує Асоціація ДжіЕс1 Україна (GS1 Україна).  

Як привласнити штрих код товару?

Як привласнити штрих код товару?

Перш за все необхідно вступити до Асоціації GS1 Україна. Її учасниками можуть бути юридичні особи та фізичні особи-підприємці (ФОП), які повинні надати копію витягу про реєстрацію у відповідних державних органах, а також особисті дані та дані підприємства.

Етапи оформлення заявки на штрих-код товару в Україні

 Основні вимоги щодо вступу до Асоціації GS1 Україна будуть залежать від масштабів бізнесу та рівня прибутку. Перші 4 кроки, які потрібно виконати:

  1. підписати стандартний договір про асоційоване членство та участь у системі  нумерації продуктів GS1;
  2. подати карту реєстрації учасника Асоціації GS1 Україна;
  3. підписати додатковий договір щодо визначення розмірів членських внесків;
  4. оформити на кожну продуктову позицію унікальний штрих код;

Щоб отримати заявку на присвоєння штрих-коду товару треба вказати:

  • найменування (назва, торгова марка і т.д.);
  • нормативно - технічний документ (ГОСТ, ТУ, ГОСТ та ін.), якщо необхідно;
  • упаковка (вид, матеріал, кількість товару, маса нетто, місткість тощо) та ін.;
  • опис (споживчі характеристики, склад, зовнішній вигляд, характерні властивості тощо)

Після подачі заяви потрібен час, щоб дочекатися її обробки і подальшої відповіді від міжнародної організації. Швидкість розгляду інформації залежить від завантаженості Асоціації GS1 Україна. За підсумком реєстрації номерів штрихових кодів учасник Асоціації отримує свідоцтво державного зразка, що підтверджує права на набір кодів.

Де ще можна взяти штрих-код на товар?

На сьогоднішній день існує багато різних компаній, які за додаткову плату готові пройти всю процедуру замість підприємця. Вони гарантують успішну презентацію продукту у його категорії та позитивний результат реєстрації. Така процедура може тривати від 7 до 14 днів в залежності від кількості товару для оформлення.

Скільки коштує штрих код?

Скільки коштує штрих код?

Скільки коштує оформить штрих-код в міжнародній організації GS1 Україна?

Відповідно до вимог, визначених Асоціацією GS1 Україна, вартість реєстрації штрих кодів буде залежати від масштабів підприємства та кількості потрібних унікальних кодів. Сума зазначається в доларах США, а розрахунок здійснюється в гривнях по курсу НБУ не тільки за штрих-коди, але й за вступний і щорічні внески.

Щоб розрахувати точну суму для присвоєння штрих коду продукції в Україні необхідно вказати тип підприємства, а вони бувають:

Великі підприємства - це підприємства, які в середньому мають 250 працівників за 1 рік, а річний дохід складає понад 500 тисяч євро на рік. Такому підприємству на отримання 10 штрих кодів треба заплатити: $300 (оплата вступного внеску),  $200 (оплата річного внеску), $200 (оплата за 10 кодів по $20).

Малі підприємства -  це підприємства, у яких середня річна кількість працівників не перевищує 10 осіб. При цьому вони мають річний дохід від будь-якої діяльності не більший за 2 млн євро в еквіваленті. Бюджет на отримання 10 штрихових кодів складе: $150 (оплата вступного внеску), $100 (оплата річного внеску), $100 (оплата за 10 кодів по $10).

Для фізичної особи-підприємця (ФОП) -  $50 (оплата вступного внеску), $50 (оплата річного внеску), $70 (оплата за 10 кодів по $7).

Яка вартість реєстрації штрих-коду у спеціалізованих компаніях?

За членство в асоціації міжнародної компанії та пакет послуг виставляють прайс від 1000 грн. У загальному вартість залежить від кількості кодів, які необхідні для підприємця.

Наприклад, якщо потрібно до 5 штрих кодів, ціна складає 140 грн/шт; від 5 до 10 штрих кодів - 120 грн/шт; більше 100 штрих кодів - 100 грн/шт.

Як отримати штрих-код на товар безкоштовно?

Чи можна згенерувати штрих-код?

Згенерувати безкоштовний штрихкод і створити його графічне зображення можна за допомогою онлайн додатків, які знаходяться у вільному доступі. Вони підтримують понад 60 типів символік, враховуючи 1D та 2D штрих-коди, та багато різних форматів виведення, наприклад, PNG, JPEG, TIFF, BMP, GIF, SVG, EMF.

Як згенерувати штрих код у безкоштовному додатку:

  • треба ввести текст для кодування
  • обрати розмір і тип штрих коду
  • натиснути кнопку “Ок” і завантажити отримане зображення

Вимоги до штрих-коду

Якщо виробник займається одягом, взуттям чи іншим розмірним товаром, необхідно присвоїти штрихкод на кожен розмір. Це для того, щоб потім не доводилося власникам, а точніше продавцям роздрібних магазинів закривати маркування виробника своїми власними.

Також рекомендується друкувати штрих код відповідного розміру, щоб його міг розпізнати зчитувальний пристрій. Крім розміру, слід звернути увагу і на колір штрихкоду: теплі та пастельні кольори сканер не зчитує, тому краще використовувати темні, холодні кольори.

Коли вже всі документи готові, надане свідоцтво про присвоєння Глобального номера та ідентифікаційний номер товарної позиції розміщення у всесвітній системі GS1, можна наносити код на пакування. Для цього використовується друкарський метод або просто стікери (наклейки). Після маркування продукція може відправлятися в торгову мережу.

Успішно