Даркстор: зелене світло для «темних магазинів»

12.01.2022

что такое даркстор

Що таке дарк стор? І чому він «темний»?

У перекладі з англійської мови «даркстор» буквально означає «темний магазин». Чим він відрізняється від торгової точки традиційного оффлайн формату і чому, власне, він «темний»?

Темним його назвали з двох причин: по-перше, це магазин-склад, закритий для покупців, у ньому працюють тільки співробітники, які формують замовлення, а по-друге, у таких торгових точках, як правило, немає яскравого освітлення та підсвічування полиць з товарами. Цей формат можуть ще називати магазином без покупців.

По суті, даркстор – це невеликий склад-магазин, який приймає лише онлайн-замовлення, які потрібно оперативно формувати та доставляти (від 15 до 60 хвилин). Виглядає така торгова точка, як супермаркет: з такою самою розстановкою товарів на полицях та поділом на відділи, щоб співробітники могли легко та швидко знайти потрібну продукцію. Розташовується, як правило, в межах міста, знову ж таки щоб забезпечити максимально швидку доставку замовлень.

Покупці замовляють та оплачують товари на сайті або через спеціальний застосунок. Співробітники даркстора приймають замовлення, збирають його та відправляють покупцю кур'єром або на точку самовивозу, де покупець забирає його самостійно.

Більшість дарксторів працюють у сегменті FMCG, але інші напрямки ритейлу теж активно пробують цей формат.

Магазины даркстор

Даркстор – це магазин без покупців, який приймає лише онлайн-замовлення, які потрібно оперативно формувати та доставляти

Формату «dark store» близько 20 років, але популярність до нього прийшла в пандемію

Батьківщиною дарксторів вважають Велику Британію. Перший темний «магазин» з'явився там ще на початку 2000-х. Відкрила мережу Sainsbury's. Покупці формат не оцінили, і точку довелося закрити. Другу спробу здійснив уже інший британський ритейлер у 2009 році – мережа Tesco відкрила кілька дарксторів, щоб оптимізувати доставку у своїх супермаркетах. Спроба виявилася успішною.

А справжню популярність формат «dark store» набув вже після 2020 року, в період карантинних обмежень. Пандемія викликала бурхливе зростання е-покупок у Європі. Рекордну динаміку показала галузь FMCG (e-grocery). Наприклад, в Україні за минулий рік кількість візитів на сайти e-grocery зросла на 72% і продовжує зростати (за даними Dentsu Ukraine в партнерстві з агентством маркетингових досліджень InMind). Покупці стали більше замовляти онлайн, і ритейлери намагалися підлаштовуватися під їх переваги, пропонуючи також і формат «даркстор».

Зараз «темні магазини» працюють по всьому світі. Їх відкривали з нуля або ж переобладнали під цей формат торгові точки, які потрапили під обмеження і не могли приймати покупців.

Починають пробувати цей формат і в Україні. Багато великих українських ритейлерів так чи інакше впроваджують атрибути даркстор у своїх торгових точках. А влітку 2021 року з нуля «темні магазини» відкрили у столиці Bazar та Glovo.

автоматизация супермаркета

З успішної спроби британської мережі Tesco запустити в 2009 році кілька дарксторів почалася їхня загальна популярність

Як влаштовані «темні магазини»?

Основні бізнес-процеси даркстору, які потребують максимальної уваги та інвестицій, – це прийом/збір замовлень та доставка покупцям.

Перше – необхідно організувати доступну, наочну онлайн вітрину продукції (сайт або мобільний застосунок), де покупець зможе швидко знайти потрібний товар, покласти його у віртуальний кошик та оплатити.

Друге – потрібно оперативно опрацьовувати отримані замовлення, їх миттєво мають бачити менеджери.

Третє – збирачі замовлення в дарксторі повинні чітко розуміти залишки товарів, їх умови зберігання, стежити за термінами придатності та якістю, знати, що і в яких місцях знаходиться. 

Четверте – готові замовлення мають швидко вирушати до покупця (кур'єром за адресою або на точку видачі, де покупець забирає замовлення самостійно).

Модель даркстор

Головні бізнес-процеси даркстора – прийом/збирання замовлень та доставка покупцям

Особливості та відмінності формату «darkstore»

Перерахуємо основні характерні відмінності цього формату від традиційного магазину чи складу.

 • Покупці не відвідують магазин, оформляють онлайн.
 • Основа асортименту – товари повсякденного попиту, тому покупці очікують на швидку доставку. Відтак «темні магазини» розміщуються у житлових районах.
 • Асортимент не лише відображає концепцію магазину, але й визначає оснащення магазину та вимоги до температурного режиму.
 • Необхідно суворо дотримуватись вимог та умов зберігання різних категорій продуктів, у тому числі дотримуватися товарного сусідства. Бажаєте більше дізнатися про це? Читайте статтю у нашому блозі: Товарне сусідство в магазині за всіма правилами: що потрібно знати?
 • Необхідно стежити за станом торгового обладнання (стелажі, холодильники та інше) та систем кондиціонування.
 • Простір (планування та розміщення товарів) потрібно організувати максимально зручно для комплектувальників замовлень, заздалегідь продумавши їхню логістику.
 • Автоматизація складського обліку (від приймання продукції до доставки) – найважливіша складова успіху.
 • Необхідно враховувати особливості доставки (піша або транспортна). Якщо буде транспорт, то для нього потрібно передбачити місце та продумати маршрути.

автоматизация склада

Автоматизація складського обліку (від приймання продукції до доставки) – найважливіша складова успіху

Чим вигідний «darkstore» покупцям та рітейлерам?

Для покупців переваги «темних магазинів» очевидні і пов'язані вони насамперед з відсутністю необхідності відвідувати роздрібний магазин:

 • Менше небажаних контактів.
 • Економія особистого часу.
 • Максимально зручні умови для шопінгу: не виходячи з дому.

Для ритейлерів у darkstore теж багато вигод:

 • Немає витрат на обслуговування покупця, на оформлення, дизайн, мерчандайзинг та інше.
 • Менше витрат на торгове обладнання (можна вибрати б/у, але хорошої якості, зовнішній вигляд та естетика не матимуть значення).
 • Нижче вартість оренди приміщення (покупці не будуть відвідувати магазин, тому варіантів під оренду може бути більше).
 • Більш раціональне використання простору (не потрібно робити широкі проходи, а використовувати більше місця для товарів та збільшення позицій в асортименті).
 • Простіше управління процесами.
 • Більш комфортні умови для роботи персоналу (не відволікаються на покупців).
 • За необхідності можна відкритися для відвідування покупцями (всі умови для цього є).
 • Немає ризику крадіжок з боку покупців.
 • За рахунок перерозподілу інвестицій можна забезпечити кращі умови для зберігання продукції та збереження її якості.
 • Можна отримати додаткові переваги для існуючого ритейл-бізнесу за рахунок впровадження нових форматів обслуговування покупців.

даркстор для ритейлеров

Ритейлер отримує кілька вигідних переваг при запуску даркстора: менше витрат і більше можливостей для розвитку бізнесу

Автоматизація процесів у darkstore – важлива складова для успішної роботи

Як ми вже згадали, успішно запустити та розвивати «темний магазин» не вдасться, якщо не впровадити систему автоматизації. Які ділянки важливо автоматизувати?

Chameleon POS допомагає вести облік залишків товару та автоматично формувати замовлення постачальникам 

Программа для автоматизації каси та товарообліку Chameleon POS може бути корисною магазинам різних форматів. Рішення автоматизує та поєднує в єдину систему дві зони: касову та адміністративну.

касса и учет

Chameleon POS складається з фронт-офісу (програма для роботи касирів Chameleon POS) та бек-офісу (веб-додатку для ведення товарного обліку, аналітики, управління та контролю).

Кожна операція, пов'язана із продажем товарів покупцям, автоматично потрапляє до системи обліку. Ця інформація – основа для роботи менеджера. Йому завжди доступна актуальна інформація про залишки, підсумки продажів, динаміку попиту на ті чи інші товари. Він аналізує дані у реальному часі і, ґрунтуючись на зроблених висновках, приймає управлінські рішення: коригує асортимент, формує прогнози із закупівель, товарних запасів, оптимізує використання оборотних засобів та інше.

Використовуючи широкі можливості програмного рішення Chameleon POS, можна ефективно організувати роботу магазину та значно прискорити процес обслуговування покупців.

Шукаєте відповідне рішення для автоматизації свого магазину чи торгової мережі? Допоможемо з підбором обладнання та програмних модулів. Впровадимо, налаштуємо, навчимо. Дізнайтесь більше про можливості Chameleon POS та про те, як вона допомагає магазинам був прибутковими та сучасними.

Успех