Бізнес під час війни

Український бізнес зазнав значних збитків через повномасштабне вторгнення так само, як і інші сфери життєдіяльності. Такі різкі зміни негативно позначилися на роботі підприємців та суттєво ускладнили можливості ведення бізнесу. Однак, незважаючи на труднощі, які принесла війна, підприємці змогли поступово адаптуватись до воєнних реалій і надалі продовжують розвиватись, масштабуватися та створювати нові види діяльності на тих територіях, де це можливо.

Бізнес під час війни

Бізнес в умовах війни

Війна стала викликом для української економіки та змусила власників бізнесів повністю змінити формат роботи. Хтось назавжди припинив свою діяльність, а дехто тимчасово призупинив роботу. Також багато бізнесів понесли великі збитки, а є підприємці, які взагалі втратили все через жорстокі руйнування та окупацію територій. Проте для тих, кому вдалося вистояти, зараз головним завданням є міцно втриматись на плаву та забезпечити українцям робочі місця.

Трансформація ритейлу в умовах війни

За даними Асоціації ритейлерів України, роздрібна торгівля за час війни зазнала збитків більш ніж на 50 мільярдів гривень. Крім прямих втрат через бойові дії варто включити той фактор, що основна частина потенційних клієнтів покинула межі країни, а та, яка лишилися, -  почала економити. Однак, якби роздрібний бізнес в умовах повномасштабного вторгнення перестав функціонувати, то це б призвело до гуманітарної катастрофи. Ритейл взяв на себе обов’язки годувати, одягати, забезпечувати ліками, засобами зв’язку та гігієни українців. І незважаючи на небезпеку, провідні мережі магазинів України продовжили інвестувати в економіку та відкривати нові торговельні точки там, де вони потрібні людям.

 За воєнний стан багато чого змінилося, і ті продукти, які ми звикли бачити на полицях перестали виготовлятися через знаходження їх виробництв в зоні бойових дій. Але покупці хочуть отримувати корисні та екологічні продукти, якісні послуги тощо. Тому компаніям необхідно оптимізовувати власну роботу завдяки новим технологіям. Для швидкого сервісу ритейлери автоматизують процеси купівлі за допомогою програм забезпечення, POS-терміналів, кас самообслуговування та відповідним обладнанням. А, наприклад, система автоматизації Chameleom POS допоможе українському ритейлу бути прибутковим в непростих умовах.

Вплив війни на бізнес

У перші тижні після повномасштабного вторгнення росії в Україну бізнес зіткнувся з такими проблемами:

  1. Логістика. Експорт продукції через море зупинився, оскільки була паралізована робота вітчизняних морських портів.
  2. Міграція людей. З України за кордон виїхало 8 млн осіб, рятуючись від бойових дій, а це означало, що робота могла зупинитися через нестачу кадрів.
  3. Мобілізація. Кожен українець хотів захищати свою батьківщину, оскільки це святий обов’язок. Однак для бізнесу мобілізація співробітників означала проблеми у виробничому процесі.
  4. Відсутність електроенергії. Якщо магазини хоч якось могли працювати під час вимкнення світла, то для підприємств відсутність електрики означала зупинку виробництва.

Вплив війни на бізнес в Україні

Війна також вплинула на попит та платоспроможність клієнтів, оскільки якась частина цільової аудиторії виїхала за кордон, змінився формат споживання і потреби людей в основному були у їжі, воді, одязі тощо. Через обстріли переривався робочий графік, інтернет та зв’язок, відмінялись всі плани, а працівники від таких складних подій просто втомлювались. Щоб бізнес міг функціонувати, підприємці мусили переїжджати подалі від бойових дій, купувати генератори, а це значною мірою відображалось на витратах. Через зростання долара збільшилась вартість на сировину і матеріали, та посилився податковий тиск.

Як війна вплинула на українців?

Незважаючи на складний період, українці змогли адаптуватись до воєнного стану і продовжують підтримувати не тільки бійців, але й економіку. Підприємці, наприклад, стараються розвивати свій бізнес та сплачувати податки державі, що є невід’ємною частиною для пришвидшення перемоги. Вони відмовились від постачання російської та білоруської продукції, яка займала багато місця на полицях магазинів. Можна помітити тенденцію серед споживачів, які в більшій мірі почали надавати перевагу українським виробникам, маркам, брендам тощо. Люди почали цікавитися іноземними компаніями, діяльність яких перевіряли через Telegram-бот Boycott Russia. У цей бот можна ввести назву бренду або товару, і він покаже чи припинила компанія бізнес в росії. Якщо ж ні, то покупці відмовляються користуватися їхніми товарами.

biznes-vojna-4

Торговельний бізнес під час війни

Під час війни торгівля зазнає чималих збитків з усіх боків, оскільки є ланкою між виробником та покупцем. Знищення підприємств або обмеження виробництва змушує ритейлерів шукати нових постачальників, а через масове переселення та обмежений бюджет покупців - звужувати асортимент. Крім того, магазини ще треба забезпечити вчасною доставкою товарів, однак через руйнування доріг та високою ціною на пальне це не так легко зробити.

Як змінилася торгівля в Україні під час війни

Війна позбавила українців багатьох товарів, а на звичні буденні продукти змусила підняти ціни. Наразі торгівля саме продуктами харчування відновлюється і розвивається швидше, чим будь-який інший ритейл. За даними Держстату, ціна на харчі з моменту початку війни злетіла на понад 20% і зараз продовжує рости. Швидко ростуть ціни на молочні продукти, яйця, рибу та овочі, оскільки дещо знаходиться в окупованих регіонах, а якась частина зникла з продажу через небажання ритейлерів співпрацювати з виробниками країни-агресора.

Ціни на непродовольчі товари в Україні зросли майже у 17%. Вартість піднялася й на товари для дому, а саме: меблі, посуд, побутову техніку та електроніку. Замість габаритної техніки люди почали купувати мультиварки, мікрохвильовки, тостери тощо. За словами  президента всеукраїнської спілки виробників будматеріалів Костянтина Салія, невдовзі також виникне проблема з будівельними матеріалами і Україні доведеться купувати їх за кордоном за вищою ціною.

До війни в Україні виробляли 20% одягу та взуття, а решту доставляли українські та іноземні ритейлери. Під час війни імпорт одягу та взуття, які не належать до критичного імпорту, за оцінкою консалтингової компанії Pro-Consulting, зменшився майже на 60%. Після вторгнення в Україну в усіх ТЦ закрились такі магазини як Zara, Bershka, Oysho, Pull&Bear, Stradivarius та H&M. Також є й мережі, що повернулися до покупців після довгої перерви. Серед них і мультибрендова компанія Argo, яка представляє в Україні бренди Benetton, Mango, Desigual, Parfois, Sisley, Lee Coper, Vero Moda тощо.

Торговельний бізнес під час війни

Як працюють магазини в умовах війни?

Найбільшою проблемою для магазинів, звісно, крім ракетної атаки та обстрілів, є відсутність електроенергії. Після 10 жовтня 2022 року і по кінець січня 2023 року ворог атакував критичні інфраструктури. Наразі ситуація більш-менш стабілізувалася, однак вимкнення світла такий непередбачуваний фактор, що потрібно заздалегідь бути готовим.

Для продовольчих магазинів наявність світла вкрай важлива. Від цього залежить робота кас, система автоматизація бізнесу, холодильного та серверного обладнання. Щоб забезпечити безперебійну роботу всіх супермаркетів та надати покупцям усі необхідні товари, навіть, за умови відключення світла, власники магазинів встановлюють потужні генератори, які дозволяють підключати все обладнання, освітлення в залі та на виробництві. Крім того, більшість магазинів можуть допомагати населенню під час відключень світла і працювати на кшталт пункту незламності. Тому що тоді у магазин можна прийти не тільки за продуктами, але й там погрітися, зарядити телефон та випити кави. А для власника магазину це буде великим плюсом, оскільки у такі моменти клієнт може здійснити незаплановані покупки.

Що купують українці під час війни?

З початком війни люди розставили пріорітети щодо раціональних покупок. У їхніх пакетах все частіше стали з’являтися продукти першої необхідності і все рідше побутова техніка та матеріали для ремонту. Через відсутність попиту торговельні мережі зазнали значних збитків, а через енергетичний дефіцит магазини втрачали свої доходи.

Зрозуміло, що зараз мережі продовольчих і непродовольчих магазинів та супермаркетів, почали відновлюватись та адаптуватися до нових реалій. Підприємці розширюють свій бізнес, вигадують нові послуги, презентують унікальний асортимент. Не дивно, що у такій атмосфері люди потроху розслаблюються і забувають про війну хоч на декілька годин під час шопінгу. Клієнти починають повертатися до старих купівельних звичок: придбання гаджетів, габаритної техніки, крафтових продуктів, ексклюзивних прикрас тощо. Не лякає українців і покупка дорогого авто чи квартири, оскільки вже всі в надії пошвидше повернутися до звичного життя і жити на повні груди.

Що купують українці під час війни?

Підприємства під час війни

Згідно даних Європейської Бізнес Асоціації, 83% компаній-членів асоціації потерпіло від падіння бізнесу у 2022 році. При опитуванні 29% підприємців вияснилось, що до 20% компаній також зазнало краху, а у понад половини - падіння на 21% і більше. Лише у 6% опитаних компаній не було змін, а ще 11% змогли продемонструвати збільшення доходів за рік війни.

У Київській школі економіки підрахували загальні втрати українських підприємств від війни. Як стверджують фахівці, сума прямих збитків підприємств (включно з державними) складає 13 млрд доларів, а загальні непрямі збитки оцінюються у понад 33 млрд доларів. Для відновлення підприємств потрібно майже 25 млрд доларів.

Малий бізнес під час війни

Малі підприємства становлять фундамент економіки країни. Під час війни малий бізнес став уразливим, на відміну від великих мережевих компаній, і він найбільше страждає від нових проблем та викликів. Експорт припинили і не вдалося його відновити аж 62% мікро- та 43% малих підприємств, але при цьому 35% середнього та 37% великого бізнесу. Однак, не зважаючи на це компанії продовжують працювати над відновленням експорту, оскільки його метою є отримання прибутку та створення кількості робочих місць. А зараз більшість українців повертаються із-за кордону в Україну, тому забезпечити їх роботою обов’язок кожного платника податків.

За даними  дослідження Mastercard SME Index, майже 28% представників українського малого та середнього бізнесу вже розширили свою діяльність на іноземних споживачів у Польщі, Німеччині, Литві та Канаді. Ще 21% у 2023 році планує розвивати та розширювати бізнес, відкривати нові напрями та виходити на зовнішні ринки.

Підприємства під час війни

Власна справа під час війни

Необхідно раціонально підійти до питання, яким бізнесом зайнятися під час війни. Згідно економічних показників, більшість сфер продовжують своє функціонування, а деякі з них (наприклад, виробництво продуктів тривалого зберігання чи будівельних матеріалів) навіть набирають обертів. Українці потребують робочих місць та заробітної плати, держава - отримання податків, а підприємці - доходу. Тому, якщо ви думали, на чому можна заробити під час війни, варто спробувати відкрити бізнес.

Бізнес план під час війни

Перш ніж будувати плани над тим, який заробіток під час війни буде актуальним, ритейлеру треба подбати про власну безпеку, своїх співробітників та потенційних клієнтів. Хоч зараз по всій Україні виділити якесь окреме безпечне місце не можна, то варто задуматись над бомбосховищем та вжити інші запобіжні заходи.

  1. Постарайтеся знайти безпечне місце розташування
  2. Визначтесь з напрямком ритейлу
  3. Підберіть постачальників
  4. Оберіть різноманітний асортимент
  5. Проаналізуйте ринок та конкурентів
  6. Визначте свою цільову аудиторію
  7. Підготуйте документи та передайте їх у відповідні державні структури
  8. Відкривайте бізнес і задовольняйте всі потреби клієнтів

Що продавати під час війни?

Що актуально під час війни? Підприємцю необхідно провести глибокий аналіз ринку або, наприклад, скористатися даними аналітичної групи OLX. Там можна побачити, що на початку війни активно публікувалися оголошення про продаж бізнесу “під ключ” та була чимала кількість охочих його придбати. Найбільш затребуваною стала гастросфера, яка займає одне з найперспективніших ніш серед інших напрямків бізнесу в Україні.

У розділі “Бізнес та послуги” також пропонували продаж:

  • магазинів (7 124 оголошень);
  • кав’ярень (3739 оголошень);
  • сайтів (2 168 оголошень);
  • кафе (1 268 оголошень);
  • франшиз (1 237 оголошень).

Що продавати під час війни?

Виходячи з цього можна зробити певні висновки і зрозуміти, що має попит під час війни. Також, оскільки люди вже адаптувалися до теперішніх умов життя, можна запропонувати своїй аудиторії ті звичні їм товари, яких вони давно не спостерігали на полицях магазину і презентувати їх так незвичайно, щоб аж перехопив дух. Від того продукту ваш клієнт буде у захваті, тому що більш за все він уже давно переглянув всі сайти, але потрібний товар знайшов саме у вас. Крім того, зараз актуальна проблема із відсутністю електроенергії, багато підприємців заробили чималий прибуток продаючи генератори, гірлянди на батарейках, портативні зарядки та інше.

  • Займіться пошиттям мілітаристського одягу та аксесуарів - стане у нагоді не тільки бійцям на фронті, але й буде стильним образом для цивільних.
  • Створіть українські аналоги IT-продукції та програмного забезпечення. Перейдіть на вітчизняний софт, як це зробила компанія CHM Software, яка займається розробкою IT-рішень для автоматизації торгівлі.
  • Відкрийте бізнес у сфері виробництва продукції подвійного призначення. Таку продукцію можна використовувати як у цивільних, так і військових цілях та продавати без додаткової ліцензії.
  • Виробництво продуктів харчування довготривалого зберігання також буде прекрасною ідеєю. Запакована їжа, якій потрібен тільки окріп пригодиться як для військовослужбовців, так і для людей, які з певних причин не мають змоги придбати звичайну їжу.
  • Відкрийте СТО та шиномонтажі. Це буде прибутковий бізнес, оскільки під час війни автотранспорт є ледве не єдиним засобом пересування та перевезення продуктів першої необхідності.

Відкриття ФОП під час війни

Зараз непростий час для всіх, однак кожен старається підтримати економіку країни і заробляти собі на життя. До війни відкрити ФОП означало пройти 7 колів пекла, проте зараз це можна зробити набагато легше за допомогою застосунку Дія. Якщо раніше треба було йти в податкову і збирати велику кількість паперів, то зараз можна зробити це одним кліком у додатку, обравши КВЕДи та групу.

Відкрити ФОП онлайн у Дії під час війни:

  1. Зареєструйтеся чи авторизуйтеся (якщо вже зареєстровані) у кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису.
  2. Заповніть форму на відкриття ФОП онлайн.
  3. Заповнену заяву на реєстрацію приватного підприємництва в Україні автоматично відправлять до реєстратора за місцем вашої реєстрації або за місцем реєстрації, що вказано в довідці переселенця.
  4. Якщо ви обрали спрощену форму оподаткування, заяву на перехід до спрощеної системи буде також автоматично надіслано до податкового органу за місцем вашої реєстрації або за місцем реєстрації, яке вказано в довідці переселенця.
  5. Якщо обрали загальну систему оподаткування, то можете також подати заяву на реєстрацію платником податку на додану вартість (ПДВ).

Бізнес після війни

Під час відновлення країни у нашому післявоєнному майбутньому, фахівці прогнозують, що український бізнес буде мати такі проблеми як недостатність знань та компетенції, експертності та технологій, дефіцит кадрів, складність отримання фінансування для відновлення, а також адаптація до нових умов. Також проблемами для підприємців можуть стати зростання конкуренції, відсутність платоспроможних клієнтів та обмежений доступ до дешевих фінансових ресурсів.

Бізнес після війни

Допомога підприємцям під час війни

Нинішні часи потребують нових рішень для бізнесу. Однак, Міністерство цифрової трансформації України ще до війни планувало створити країну підприємців, в якій зручно можна відкрити бізнес, сплатити податки та отримати консультацію. Хоча війна і внесла свої корективи, але влада впровадила чимало ініціатив для того, щоб підтримати підприємців.

У березні минулого року влада прийняла закон про пільгове оподаткування бізнесу. Скасували мито і ПДВ на весь імпорт, але через незрозумілі причини все повернули назад. Також Мінцифра спільно з програмою "EU4Business", Мінекономіки і Офісом з розвитку підприємництва та експорту запустили грантовий фонд "єРобота". Програма розрахована на підтримку 300 підприємств, які знаходяться в районі бойових дій або на ті, які були змушені виїхати та продовжити свою діяльність в іншому більш безпечному місці.

На початку війни внесли зміни до Податкового кодексу та було надано можливість бізнесам платити лише 2% від доходу. Також заборонили податкові перевірки та надали можливість не платити акциз.

Зараз держава активно почала відкривати митні пости на кордоні з Польщею, що дало можливість збільшувати об’єми перевезення товарів. Крім того, влада надала дозвіл на пільгові кредити для розвитку бізнесу, який наразі з усіх сил використовує ці привілеї.

Релокація бізнесу під час війни

Релокація бізнесу під час війни

Завдяки урядовій грантовій програмі "єРобота" підприємці змогли перевезти свої бізнеси у більш безпечні регіони в рамках програми релокації та налагодити там заново свою діяльність. Тому що бізнесу на окупованих територіях немає для чого гаяти час та втрачати клієнтів, потрібно намагатись релокувати підприємства у безпечні місця, якщо є така можливість.

Згідно з інформацією Міністерства економіки, станом на початок лютого було переміщено 791 підприємство, з яких 617 вже працюють на новому місці та областях - Львівська (28,6%), Закарпатська (17,9%), Чернівецька (12,2%), Івано-Франківська (8,3%), Тернопільська (7,5%) та Хмельницька (7,5%) областей.

Успішно